Šlamštas 2013 m. kovo mėn.: Ugo Čavesas „tarnauja“ sukčiams

Po gana ženklaus siunčiamo šlamšto kiekio augimo vasarį pirmąjį pavasario mėnesį jo apimtis stabilizavosi ties 70,1 proc. riba. Tačiau dėl to vartotojai nenudžiugo – kenkėjiškų priedų dalis nelauktoje elektroninėje korespondencijoje gerokai padidėjo ir pasiekė 4 proc.

Kovą šlamšto siuntėjai dėmesiui atkreipti tradiciškai stengėsi naudoti švenčių temą, nepamiršdami ir karštų naujienų. Tarp pastarųjų, be abejo, pranešimai apie Venesuelos prezidento Ugo Čaveso (Hugo Rafael Chávez Frías) mirtį. Vieni pirmųjų į liūdną žinią reagavo internetiniai sukčiai – jie pradėjo elektroniniuose laiškuose aktyviai naudoti temas, susijusias su Bolivaro Respublika. Vienas sukčių sukurtas laiškas buvo išsiųstas Venesuelos jūros uosto vadovo vardu – esą jis prašo padėti išsaugoti pinigus, gautus pardavus dyzelinį kurą Pietų Sudanui. Pirmame laiške sukčiai gavėjui už tarpininkavimą nežadėjo konkrečios pinigų sumos, tik vėlesniame susirašinėjime siūlomas piniginis paskatinimas.

Kiti laiškai buvo platinami saugumo tarnybos vadovo ir Ugo Čaveso artimo draugo vardu. Kaip visada „Nigerijos” sukčiai labai lakios vaizduotės: „draugas“ turi prieigą prie pinigų, kuriuos miręs prezidentas esą laikė slaptos meilužės banko sąskaitoje, dabar tariamas draugas pasirengęs pasiūlyti laiško gavėjui 25 proc. nuo bendros sumos už pagalbą išimant lėšas.

Tai ne visi vartotojams gresiantys pavojai. Po tam tikros ramybės kenkėjiškas programas elektroniniu paštu platinantys sukčiai atnaujino netikrų laiškų, informuojančių apie viešbučių ir keltuvo bilietų rezervavimą, siuntimą. Pavyzdžiui, kovą buvo užregistruotas naujas netikrų laiškų, patvirtinančių kambario viešbutyje „Atlantic Hotel“ rezervaciją, protrūkis. Laiške, parašytame viešbučio vadybininko vardu, kenkėjai dėkojo gavėjui už rezervaciją ir skelbė, kad laukia jo atvykimo į viešbutį 2013 m. kovo 20 d. Kai tik gavėjas atversdavo prie laiško pridėtą „rezervacijos patvirtinimą“, kompiuteris buvo užkrečiamas „Trojos“ virusu, kuris taikomas pinigams arba finansinei informacijai išgauti.

Geografiškai kovo mėn. daugiausia šlamšto buvo siunčiama iš JAV ir Kinijos – šių šalių teritorijose platinama daugiausia nelauktos elektroninės korespondencijos. Praėjusį mėnesį šioje srityje pirmavo Kinija, iš kurios išsiunčiamas ketvirtadalis viso pašto šlamšto. JAV įnašas nežymiai padidėjo (+0,4 proc.), ir ši šalis atsidūrė antroje vietoje.